وزارت صحت: در مکاتب میان کودکان ریزش و کرونا اشتباه گرفته می‌شود

وزارت صحت عامه، شایعات مبنی‌بر شیوع ویروس کرونا در میان کودکان دانش‌آموز در مکاتب را رد کرده می‌گوید که ریزش و کرونا در مکاتب اشتباه گرفته می‌شود.

اکمل سمسور سخنگوی وزارت صحت عامه، امروز در یک نشست خبری گفت که در حال حاضر وضعیت در مکاتب «خوب» است، اما در یکی از دانشگاه‌های ولایت غور، سی دانشجو مصاب به کرونا تشخیص شده‌اند. آقای سمسور افزود: «اگر در کل دنیا ببینیم، در یک‌هزار و دوصد مکتب و دانشگاه، ۸۸هزار دانش‌آموز به ویروس کرونا مصاب شده‌اند، اما اگر این رقم را با افغانستان مقایسه کنیم، تنها سی دانشجو در افغانستان در یک دانشگاه مصاب به کرونا تشخیص شده‌اند.»

سخنگوی وزارت صحت تاکید کرد که تیم نظارتی وزارت‌های صحت و معارف از مکاتب نظارت کرده و دریافته که سرما و ریزش در میان کودکان دانش‌آموز وجود دارد. او گفت: «فعلاً یک مشکلی که ما داریم ریزش و سرماخوردگی را از کوید-۱۹ تفکیک کرده نمی‌توانند.» اکمل سمسور هم‌چنین گفت: «کمیته مشترک نظارتی که بین وزارت صحت عامه و معارف تشکیل شده، از مکاتب در کابل و ولایات دیدن می‌کند و دیدوبازدیدی که صورت گرفته آوازه‌ها بسیار زیاد است که کرونا در مکاتب شیوع پیدا کرده است. اما، نمونه‌هایی که گرفته شده نشان می‌دهد که کسی تاحال مبتلا به کرونا در داخل مکاتب پیدا نشده است. این‌ها فقط ریزش عادی ویا سرماخوردگی است. فعلاً کدام واقعه‌ی مثبت از مکاتب افغانستان نداریم.»

اکمل سمسور می‌گوید که وزارت معارف در جلسه هفته بعدی کابینه، طرح بازگشایی شمار دیگر از مکاتب دولتی را نیز ارایه خواهد داد. به گفته‌ی او، پس از فیصله کابینه، ممکن است شمار دیگر از صنف‌های درسی مکاتب دولتی بازگشایی شوند.

سخنگوی وزارت صحت عامه در عین‌حال تاکید کرد که هرگاه موج دوم ویروس کرونا در افغانستان شیوع کند، در گام نخست مکان‌های تفریحی و ورزشی، رستورانت‌ها و در اخیر مکاتب و دانشگاه‌ها محدود خواهند شد.

سخنگوی وزارت صحت عامه هم‌چنین افزود که شیوع ویروس کرونا در افغانستان سیر صعودی گرفته و در بیست‌وچهار ساعت گذشته یک نفر در ولایت هرات به‌دلیل ابتلا به بیماری کوید-۱۹ جان باخته است.