ملاهبت الله: به راه حل سیاسی برای حل معضل افغانستان متعهد هستیم

ملا هبت الله، رهبر گروه طالبان در یک پیام عیدی تاکید کرده است که این گروه به یک راه حل سیاسی برای حل معضل افغانستان متعهد است. وی در این پیام هیچ اشاره ای به آتش بس در روز های عید نکرده است.

در پیام عیدی ملا هبت الله که از سوی دفتر سیاسی طالبان در قطر منتشر شده آمده است که وی حامی حل مشکلات کنونی افغانستان از راه حل سیاسی است.

 در بخشی از پیام رهبر گروه تندرو طالبان آمده است: «ما دفتر سیاسی خود را در قطر برای پیشرفت خوب گفتگو ها گشودیم و یک تیم قوی گفتگو کننده را در آنجا موظف ساخته ایم و برای حل مسایل از راه گفتگو متعهد هستیم.»

در حالی که روز شنبه گفتگو های صلح میان هیئت بلند پایه حکومت افغانستان و طالبان به رهبری عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی و ملا عبدالغنی برادر رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر رسماً آغاز شده است.

در این پیام تصریح شده است که این گروه از هر فرصت برای تامین صلح استفاده می کند، اما جانب مقابل هنوز هم فرصت را ضایع می کند. در بخش دیگر پیام رهبر گروه طالبان گفته شده است: «پیام من این است که بیایید به جای اتکا به خارجی ها مشکلات خود را خودمان حل نماییم و کشور را از وضعیت کنونی نجات بدهیم.»

با وجودی که جنگ در افغانستان تشدید یافته است و روزانه تلفات زیادی به مردم وارد می شود. اما رهبر گروه طالبان در این پیام هیچ گونه اشاره ای به آتش بس در روز های عید نکرده است.

رهبر گروه طالبان با استقبال از خروج نیرو های خارجی از افغانستان گفته است که «اکثر ولسوالی ها و ساحات وسیع کشور از امنیت کامل برخوردار شده اند.»

ملا هبت الله تاکید کرده است که گروه طالبان به دنبال روابط حسنه با کشور های منطقه و جهان به شمول امریکا است. وی اطمینان داده است که هیچ مشکلی از سوی جنگجویان این گروه به سفارت ها، دیپلومات های خارجی، نهاد های خیریه و سرمایه گذاران پیش نخواهد آمد.

پیام ملا هبت الله رهبر گروه طالبان در آستانه عید هر سال در حالی منتشر می شود که برخی از رسانه های افغانستان در نخستین ماه های سال روان میلادی از کشته شدن ملا هبت الله، رهبر گروه طالبان در انفجاری در شهر کویته پاکستان خبر دادند، اما محمد نعیم، سخنگوی طالبان این خبر را رد کرد. طالبان مرگ ملا محمد عمر را چهار سال کتمان کرده بودند.