فدراسیون ژورنالیستان: بازداشت فیض‌الله ‌جلال توسط امارت اسلامی مصداق محدودیت آزادی بیان است

فدراسیون نهادهای ژورنالیستان و رسانه‌های افغانستان بازداشت فیض‌الله جلال، استاد دانشگاه کابل توسط نیروهای امارت اسلامی  را مصداق محدودیت آزادی بیان خوانده و خواستار رهایی او شده است.

این فدراسیون روز گذشته (شنبه، ۱۸ جدی) با نشر اعلامیه‌ای گفته که بیان حقایق و هر آنچه که بر مردم افغانستان می‌گذرد، «کار ایمانی و وجدانی هر افغان است».

در اعلامیه آمده که لازم است تا امارت اسلامی هر آنچه اتفاق افتاده را مطابق به قانون دسترسی به اطلاعات به مردم افغانستان و جامعه‌ی رسانه‌ای توضیح دهند.

فدراسیون نهادهای ژورنالیستان و رسانه‌های افغانستان ادامه چنین بازداشت‌ها را خلاف موازین حقوق بشری خوانده و از امارت اسلامی خواسته تا هرچه عاجل فیض‌الله جلال را از بند رها کند و بیش از این نباید آزادی بیان و رسانه‌ها آسیب ببیند.

این فدراسیون همچنین از  سازمان ملل متحد، نهادهای بین‌المللی حامی رسانه‌های آزاد جهان و نهادهای حقوق بشری خواسته است تا برای رهایی فیض‌الله جلال تلاش کنند.

فیض الله جلال چاشت روز گذشته از خانه‌اش در شهر کابل توسط نیروهای امارت اسلامی بازداشت شد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی امارت اسلامی در تویتی گفته که آقای جلال به‌خاطر توضیحات «چرندیات خود در رسانه‌های اجتماعی» بازداشت شده است.

مجاهد، جلال را متهم کرده است که مردم را «علیه نظام تحریک» و با آبروی مردم بازی می‌کرد. او پیام‌های حساب کاربری منتسب به جلال را نیز منتشر کرده است. اما اینکه حساب کاربری مربوط به جلال است یا خیر، هنوز روشن نیست.

بازداشت جلال واکنش گسترده‌ای را در شبکه‌های اجتماعی به همراه داشته و حتا کارزاری جهت رهایی او از بند طالبان راه‌اندازی شده است.

سازمان عفو بین‌الملل و دیدبان حقوق بشر بازداشت او را محکوم کرده و خواستار رهایی فوری و بدون قید و شرط او شده‌اند.

فیض‌الله جلال چندی پیش در یک گفت‌وگوی زنده‌ی تلویزیونی به شدت از امارت اسلامی انتقاد کرده‌ بود.

 او در این برنامه از حرف‌های تند علیه محمدنعیم وردک، از سخن‌گویان دفتر سیاسی طالبان در قطر که در این گفت‌وگو حضور داشت، مطرح کرد و وردک را «گوساله» خوانده بود. به‌دنبال آن، فیض‌الله جلال در تاریخ ۳۰ عقرب به روزنامه اطلاعات روز گفت که طالبان او را تحت فشار قرار داده‌اند و در وضعیت دشوار به‌سر می‌برد.

آقای جلال در آن هنگام جزئیاتی بیشتر در این مورد ارایه نکرد.