دست‌کم ۵۰ نفر درپی سیلاب های مرگبار در غور جان باخته و شماری مفقود شده‌اند

مسئولان محلی امارت اسلامی در غور می‌گویند که سیلاب در این ولایت جان دست‌کم ۵۰ نفر را گرفته‌ و خسارات هنگفت مالی برجای گذاشته است.

عبدالواحد حماس، سخن‌گوی والی امارت اسلامی در غور صبح امروز (شنبه، ۲۹ ثور) به رسانه ها  گفت که احتمال افزایش تلفات وجود دارد چون شمار دیگر هنوز مفقود هستند.

او گفت که سیلاب روز گذشته (جمعه، ۲۸ ثور) در شهر فیروزکوه و ولسوالی‌های دولینه، تولک، شهرک و مرغاب تلفات و خسارات سنگین برجای گذاشته است.

حماس گفت که تا اکنون دو هزار خانه‌ی مسکونی و دو هزار و ۵۰۰ دکان به‌گونه‌ی کلی و ۴۰۰ خانه‌ی دیگر به‌گونه‌ی قسمی تخریب شده‌ است.

به‌گفته‌ی او، هزار مواشی نیز تلف شده‌اند.

حماس افزود که سیلاب منجر به تخریب صدها هکتار زمین، پل‌های عبوری و راه‌های مواصلاتی نیز شده است.

به‌گفته‌ی او، در حال حاضر راه‌های مواصلاتی ولسوالی‌های غور و شاهراه غور-هرات مسدود است.

حماس افزود که مردم نیاز شدید به همکاری دارند و خانواده‌های آسیب‌دیده سرپناه و غذا برای خوردن ندارند.

فرماندهی پولیس امارت اسلامی در غور نیز گفته است که سیلاب روز گذشته بیشترین خسارت را به خانه‌های سمت جنوب شهر فیروزکوه وارد کرده است.

به نقل از خبرنامه‌ی این فرماندهی، صدها خانه و هزاران جریب زمین زراعتی در مناطق جر کندیوال، تسرغی، پوزه‌لیج، زرتلی، دره شیخ‌ها، فامیلی‌ها، مدرسه و روستاهای اطراف شهر فیروزکوه به‌گونه‌ی کامل تخریب شده است.

بر‌اساس خبرنامه، اجناس صدها دکان‌ در شهر فیروزکوه نیز زیر آب رفته‌ است.

در تصاویر منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی دیده می‌شود که سیلاب وارد دکان‌ها و مراکز فروش شده و مردم در پی کشیدن اجناس از داخل دکان‌ها هستند.

منابع محلی از ولسوالی لعل‌وسرجنگل تأیید می‌کنند که سیلاب‌ها در شب و روز گذشته صدها جریب زمین زراعتی را در روستاهای گرماب بالا و پایین، قزل، صاحب‌اختیار و چندین روستای دیگر در تگاب سرجنگل تخریب کرده است.

تاهنوز میزان کلی تلفات و خسارات سیلاب در غور مشخص نیست.

هفته‌ی گذشته سیلاب در ولایت‌های شمالی تلفات و خسارات سنگین برجای گذاشت.

براساس آمار، تنها در ولایت بغلان بیش از ۳۰۰ نفر جان باخته اند و هزاران خانه تخریب شده‌ است.